Про статус громадян похилого віку Гарантії соціального захисту осіб похилого віку
Про статус громадян похилого віку
Гарантії соціального захисту осіб похилого віку
Сьогодні ми поговоримо із директором Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Марією Николаїшин.
Пані Маріє, напевно варто спочатку роз’яснити, хто є особами похилого віку.
Громадянами похилого віку є особи, які досягли пенсійного віку, котрий встановлений у статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". До них також належать особи, яким до досягнення зазначеного пенсійного віку залишилося не більше як півтора року. Для цих громадян держава визначила певні гарантії з метою їхнього захисту. Так, зокрема, громадяни похилого віку мають право на працю нарівні з іншими громадянами, яке додатково гарантується державними цільовими програмами, територіальними та місцевими програмами зайнятості населення. Окрім того, працедавцю заборонено відмовляти особам похилого віку у прийнятті на роботу з мотивів досягнення пенсійного віку. З тих же підстав заборонено звільняти працівника за ініціативою власника або уповноваженого ним органу. Зауважу, що для переведення працівника похилого віку і працівника передпенсійного віку з одного робочого місця на інше повинна бути надана згода такого працівника у разі, якщо при цьому змінюються істотні умови праці.
А чи може працівник похилого віку клопотати перед власником про встановлення неповного робочого дня?
Незважаючи на те, що для працівників похилого віку застосовується загальновстановлена тривалість робочого часу, на їхнє прохання працедавець може встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень.
Як тоді здійснюється оплата праці такого працівника?
Оплата праці в цих випадках здійснюється пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
А чи можуть громадяни похилого віку, які хочуть працювати, скористатися послугами центру зайнятості щодо пошуку роботи?
У статті 16 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» передбачено, що особи похилого віку, які зберегли працездатність і бажають працювати, у разі звернення до державної служби зайнятості мають право на соціальні послуги з пошуку підходящої роботи, професійної переорієнтації, інформаційні та консультаційні послуги з питань зайнятості населення та соціального страхування.
Які ще гарантії передбачені для осіб похилого віку?
Громадяни похилого віку також мають право на пенсію за віком, якщо вони досягли пенсійного віку і мають необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь-якими обставинами, включаючи наявність інших доходів.
А якщо такі громадяни не мають необхідного страхового стажу?
У разі, якщо громадяни похилого віку не мають права на пенсію їм, надається державна соціальна допомога.
Яка допомога передбачена для таких самотніх осіб, яким важко пересуватися?
Самотнім громадянам похилого віку, які за висновком медичних закладів потребують постійного стороннього догляду, призначається державна соціальна допомога на догляд у розмірі і порядку, що встановлений законодавством.
Чи мають вони право на безоплатне протезування?
Звісно, у необхідних випадках такі особи забезпечуються протезами, слуховими апаратами, зубопротезуванням. Звертаю увагу, що зазначені види протезної допомоги надаються їм безплатно або на пільгових умовах (за винятком зубних протезів з дорогоцінних металів.
Нам відомі випадки, що досі громадяни не приватизували житло, яке отримали у свій час з місця своєї праці. Це було так зване відомче житло. Чи мають якісь пільги такі особи під час приватизації такого житла?
Так, житлові приміщення, які займають громадяни похилого віку, за їх бажанням передаються їм в особисту власність (приватизуються) безплатно в межах встановлених норм згідно з чинним законодавством. Важливо те, що приміщення, котре потребує капітального ремонту, може бути передано у власність громадянину похилого віку лише після проведення такого ремонту. Також громадяни похилого віку забезпечуються земельними ділянками для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва в розмірах та порядку, встановленому законодавством України. Важливо, що самотні громадяни похилого віку, які мають у власності жилий будинок, звільняються повністю або частково від плати за землю або орендної плати за землю. Такі ж права мають громадяни похилого віку при наявності дачі або будинку в садівничому товаристві.
Ми у загальних рисах окреслили кілька важливих соціальних гарантій, які мають особи похилого віку. У разі, якщо маєте потребу отримати детальну консультацію з даного питання, звертайтеся до бюро правової допомоги. Фахівці бюро приймають за адресою: м. Сколе, вул. Чайківського,6. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а. Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.