Козівська громада

Львівська область, Стрийський район

Утримання осіб поважного віку їхніми родичами – це важливий обов’язок для їхніх молодших родичів

Дата: 30.03.2023 12:20
Кількість переглядів: 246

Ьезоплатна правова допомога.

Утримання осіб поважного віку їхніми родичами – це важливий обов’язок для їхніх молодших родичів

Читачі, які уже є непрацездатними, нас запитують, чи мають вони право на утримання від своїх дітей та внуків. На це та інші питання сьогодні нам відповідає Марія Николаїшин – директор  Стрийського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Пані Маріє, чи зобов’язані повнолітні діти утримувати своїх непрацездатних батьків?

Так, повнолітні діти - дочка й син-  зобов'язані утримувати своїх  непрацездатних батьків, які потребують матеріальної допомоги.

А чи можуть такі батьки сподіватися на участь дітей у їхніх додаткових витратах, скажімо, на лікування?

Звичайно, у разі хвороби, інвалідності чи немічності батьків діти зобов’язані брати участь у додаткових витратах.

Відомо про те, що внуки та правнуки мають теж обов’язок перед своїми родичами. Розкажіть  про це.

Повнолітні внуки та правнуки зобов'язані утримувати непрацездатних бабусю, дідуся, прабабу й прадіда, котрі потребують матеріальної допомоги у разі, коли у них немає чоловіка, дружини, повнолітніх дочки, сина або ж ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що повнолітні внуки, правнуки можуть надавати матеріальну допомогу.

 

Як бути, коли діти чи внуки не хочуть добровільно допомагати своїм родичам?

У такому випадку можна у судовому порядку вимагати сплати аліментів на утримання родичів поважного віку.

А чи є випадки, коли діти можуть бути звільнені від сплати аліментів?

Так, звичайно, у випадку, коли  мати чи батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов'язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає. А у разі, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов'язків, тоді діти можуть бути звільнені судом від обов'язку утримувати їх та брати участь у додаткових витратах.

Також наголошу, що й повнолітні падчерка, пасинок зобов'язані утримувати непрацездатних мачуху, вітчима, якщо вони потребують матеріальної допомоги і, що не менш важливо, якщо вони надавали падчерці, пасинкові систематичну матеріальну допомогу не менш як п'ять років за умови, що падчерка, пасинок можуть надавати матеріальну допомогу.

 Цікаво й те, що стаття 271 Сімейного кодексу України  визначає ще одне коло суб’єктів, яких особа має утримувати: це непрацездатні родичі та інші особи, з якими вона проживала не менш як п'ять років однією сім’єю до досягнення повноліття. Наголошу, що цей обов'язок виникає, якщо у того, хто потребує матеріальної допомоги, немає дружини, чоловіка, повнолітніх дочки, сина, братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.

        У разі необхідності звернутися за допомогою з цього питання Ви можете до спеціалістів бюро правової допомоги – відділів цього центру. Фахівці бюро приймають за адресою: м. Сколе,  вул. Чайківського, 6. Центр знаходиться за адресою: м. Стрий, вул. О. Бачинської, 1а.  Прийом громадян здійснюється з 8.00 до 17.00.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь